Rozhovor

BUĎSBOHEM

První sbohem

Bylo, nebylo, ale jednou určitě bude…

V sobotu 14. října byla v úzkém kruhu nejbližších přátel pokřtěna autofiktivní novela BUĎSBOHEM. Kmotrem neobvyklé knihy se stal herec Filip Kaňkovský. Děj s nadsázkou sleduje proces přijímání vlastní smrti. S bezejmenným hrdinou příběhu se čtenáři během pár hodin dostanou na onen svět i zpět do krajského města na konci roku 1984. Kniha je plná vnitřních dialogů i černého a nekorektního humoru, ovšem jak autor uvádí “v genderově vyvážených kulisách”.

 “Kniha spojuje velmi neotřelou formou humor s tématem lidské konečnosti. Zábavné se závažným bez tradičních klišé. Text je plný vkusného humoru, ve kterém je patrný autorův nadhled. Čtenář si sám vybere, jaký zvolí úhel v přístupu k vyprávění. Můžeme se smát a ponořit se do očekávání, jak příběh dopadne nebo se zastavit nad otázkami starými jako lidstvo samo. Kniha se nevysmívá a pokud ironizuje, tak elegantně. Provokuje k zamyšlení a svým překvapivým vyústěním dává naději. Lze v ní najít i skryté pilíře dějin myšlení, aniž by to bylo jejím záměrem. Autor je mistrným vypravěčem, který zařídí, že knihu lze číst dokola, ” hodnotí dílo Mgr. Marek Rubricius, psychoterapeut v Hospici svatého Lazara.

Hoffee, autor zmíněné knihy, považuje sám sebe za prvního a nejspíš i jediného představitele knižního punku. “Vydání knihy byla jedna z položek mého osobního TO DO listu. Původně jsem chtěl vydat knihu anonymně, než mi došlo, že mě v literárním světě stejně nikdo nezná.” Za pseudonymem se skrývá Jirka Hofreitr, který je dlouholetým koordinátorem Nadačního fondu Muži proti rakovině a od roku 2016 i každoroční osvětové kampaně Movember v České republice. Je autorem většiny vizuálů, scénářů, komunikačních linek a kampaní NF MPR. Je spoluautorem osvětové publikace Rakovina: Průvodce vnitřních pocitů a autorem komiksové brožury Nádory varlat o nutnosti samovyšetření určené pro nejmladší ohroženou skupinu. 

Kniha BUĎSBOHEM vyšla v tištěné i elektronické verzi ve vlastním nákladem za finanční podpory Plzeňského kraje. Velká část výtěžku z prodeje putuje na charitativní projekty rovnou několika neziskových organizací. 

“Problém není smrt, ale to, jak ji přežít!”

Rozhovor

13.11.2023 17:00

Co aktuálně dělá někdejší nejpomalejší DJ v Čechách? Jaké je to přenést se do vlastní minulosti i černobílého světa na konci roku 1984? A proč všude tvrdí, že nejdůležitější je prevence? Rozhovor s Hoffeem nejen o jeho nové autofiktivní knize a o Movemberu.

reklama
reklama
reklama